Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávičky z jednotlivých akcí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pondělí 15. 4.2019 Pošťácká pohádka

Už poněkolikáté nás navštívil známý mim a herec pan Petr Liška z pražského divadla, který je zároveň členem týmu Zdravotních klaunů.  Krásná pohádka o pošťáku panu Kolbabovi, který zjistil, že i v noci může na staré poště zažít neuvěřitelné věci a kvůli dopisu bez adresy procestoval celou naši krásnou zem, aby pomohl dvěma zamilovaným mladým lidem.                 

Pátek 12. 4.2019  Velikonoční pohádka

Veselá pohádka o velikonočním zajíčkovi, kterého málem sežral hladový vlk. Zajíček se ale nedal a s pomocí ostatních zvířátek z lesa nakonec vlkovi dokázal, že i on je užitečný a má velmi důležité poslání. 

Středa 20. 3.2019  Dopravní představení

Známý herec Ivan Urbánek nás navštívil se svým představením. Tentokrát s dopravní pohádkou.  Děti se dozvěděly důležité informace o tom, jak se chovat na chodníku, jak správně přecházet přes silnici, jaká barva na semaforu znamená „jdi" a jaká zase „stůj", stejně jako spoustu dalších užitečných rad, kdy se podívat vpravo, kdy zase vlevo... 

Pondělí 11. 2.2019 Kino ve školce -  Život stromů

Už poněkolikáté k nám do školky přijelo nafukovací kino. Tentokrát přijeli s velmi zajímavým příběhem o životě stromů. Všichni jsme si lehli a v tu ránu se ocitli uvnitř stromu.  Nejen my děti, ale i broučci musí chodit do školy a tam se dozvědí spoustu zajímavých věcí. Třeba z čeho se strom skládá, nač má kořeny a listy, čím se takový strom vlastně živí a nač potřebuje sluneční světlo? Nakonec se dozvíme, že i my potřebujeme stromy a zelené rostliny k tomu, abychom mohli dýchat.  Je proto potřeba starat se o ně a chránit je.  

 

Úterý 8. 1. 2019  Divadlo Minor  - Polní žínka Evelínka

Poetický pohádkový příběh, který pohladí nejen ty malé, ale i nás dospělé diváky. Polní žínka Evelínka je krásná, pracovitá a pomáhá  všem zvířátkům, kteří na poli žijí. Skřivánci, zajíc, křeček, ale i děti, ti všichni mají Evelínku rádi, pro její dobré srdce. Do Evelínky se zamiloval i Francínek, je ale trochu netrpělivý a zbrklý a tak se místo dostaveníček s vílou, nechá naverbovat na vojnu. 

 

Pondělí 17. 12. Vánoční besídka

Letos jsme si chtěli naší vánoční besídkou připomenout stoleté výročí vzniku naší republiky. Celé představení se tak neslo ve stylu starých, dobrých, zlatých časů. Písničky, koledy, básničky od J. Lady, ale i kostýmy nám tak připomněly časy našich prababiček. Na závěr pak děti sehrály "vánoční legendu o narození Ježíška" a protože se jim besídka  povedla, tak  i Ježíšek na ně nezapomněl a přinesl kupu dárečků.  

Neděle 2.12  Zpívání u stromečku

Dnes jsme s dětmi i obyvateli Petrovic zahájili Advent. Před pátou jsme se sešli na náměstí u stromečku, kde jsme s dětmi zazpívali čtyři zimní písničky a jednu vánoční koledu. A poté jsme společnými silami "rozsvítili stromeček". Přejeme všem krásný čas vánoční.

Pátek 9. 11. Vítání svatého Martina

Oslava svátku svatého Martina se stala nejen tradicí naší školky, ale i tradicí celé obce. I letos nechybělo pečení svatomartinských rohlíčků s dětmi, vyrábění lucerniček s rodiči ve školce ani průvod lucerniček do zámeckého parku. Děti, kromě písniček a básniček sehrály i malé divadelní představení o tom, jak se voják Martin rozdělil o svůj plášť s nebohým žebrákem. Svatý Martin, nás nezklamal, přijel na svém bílém koni a dětem slíbil, že i letos se dočkají sněhové nadílky.   

Úterý 23. 10.  Divadlo Minor Praha  - Pinokio

Divadelní představení plné loutek, hudby a legrace. Ačkoliv se malý Pinokio tváří jako vzorný, poslušný a hodný kluk, tak si občas hodně vymýšlí, lže a neposlouchá svého tatínka a to se mu nevyplatí. Díky modré víle Pinokio pozná, kdo je jeho skutečný přítel a kdo to s ním myslí dobře. 

 

Středa 10. 10.  Divadlo ve školce - Perníková chaloupka

Klacická pohádka, s krásnými molitanovými loutkami. Zlá macecha poručí odvést děti do lesa a nechat je tam. Děti, ale uvidí světýlko a vydají se za ním. Najdou chaloupku, která je celá z perníku a protože mají velký hlad tak si nějaký perníček uloupnou a snědí. V chaloupce bydlí zlá ježiba i s dědkem a chtějí si děti upéct. Naštěstí jsme v pohádce a tak všechno dobře dopadne a děti se dostanou v pořádku k tatínkovi domů.

 

Školní rok 2018 - 2019

 

 • Svátek dětí 1. 6. -  i u nás ve školce jsme v pátek oslavili svátek děti. Nejdříve jsme vyrazili do cukrárny, kde děti dostaly zmrzlinku. Potom v parku malovaly na parketu barevnými křídami  obrázky. Nakonec dopoledne k nám do školky přijel pan Jiří Dvořák, aby nám ukázal hasičské auto a vyprávěl nám o práci hasičů.                        
 • Dětské dopoledne ve škole 30. 5. - ve středu se konala na hřišti u školy zábavná akce ke dni dětí. Děti se nejdříve rozdělily na menší skupinky a pak na jednotlivých stanovištích plnily nejrůznější úkoly a soutěže. Potom se děti seznámily s dvěma pejsky a jejich výcvikem. Dozvěděli jsme se jak se máme k pejskům chovat a jak se bránit když nás napadne zlý pes. Děti byly moc šikovné a za odměnu dostaly různé dárečky a dobroty.                                                                                                                    
 • Školní výlet 23. 5. Farma Park Soběhrdy - s dětmi a některými maminkami jsme se vydali na výlet, tentokrát do Farmaparku Soběhrdy, který se nachází kousek od města Benešova. V parku žijí zvířátka z celého světa. Kromě prasátek, oveček, králíčků, koz, různé drůbeže se zde prochází pštrosi, velbloudi, klokani, buvoli,  lamy a různá další zvířátka. Pro malé děti je zde spousta různých atrakcí jako jsou velké trampolíny, kouzačky, houpačky, prolézačky, lanová centra, různé vodní hrátky, dětské traktůrky a bagříky. Zvířátka se nám moc líbila, ale největším lákadlem pro děti byla dětská hřiště, která jsou rozmístněna po celém parku.                 
 • Divadlo "Na cestě"  21. 5.  -  do školky  k nám přijelo liberecké divadlo  pohádkou "Plaváček".  Pohádka s originálními loutkami vypráví o dobrodružné cestě Plaváčka za třemi zlatými vlasy děda Vševěda.  Zlý král usiloval o život Plaváčka, ale díky sudičkám vše dobře dopadlo a mladý Plaváček se dočka svého štěstí a krásné princezny.                                                                                                   
 • Zahrada plná štěňátek  9. 5.   - Teta Péťa nám ve středu dopoledne přivezla na zahradu ukázat jejich malá štěňátka. Jsou to štěňata velkého knírače, je jich deset a jsou celá černá. Hned jich byla plná zahrada, děti si je mohly hladit a pohrát si s nimi. Moc se nám všem líbila, jenom škoda, že si je za chvilku musela Pěťa odvézt domů, kde už na ně netrpělivě čekala jejich maminka.                                                                                                 
 • Pálení čarodějnlic 30.4.  -  na svátek čarodějnic jsme se s dětmi pečlivě připravovali. Napekli jsme různé čarodějnické pečivo, děti se naučily hezkou písničku a odpoledne pak strávily i s rodiči na naší zahradě. Děti malovaly, vyráběli si čarodějnické hůlky, hrály si a soutěžily. Na ohni jsme si upekli buřtíky a všichni mohli mlsat dobroty, které nám přinesly maminky.                                                      
 • Divadlo Gong  " Dobrodružství kocourka Modroočka"  6. 4. 2018              - v pátek jsme vyrazili na výlet do Prahy, tentokrát do divadélka Gong.    Poetický příběh plný písniček vyprávěl o malém kocourkovi a jeho dobrodružstvích.  Modroočko začal poznávat svět, který byl pro něho plný kouzel, tajemství, neznámých věcí a tvorů. Kocourek se seznamuje se zvířátky, které potkává na zahradě, poznává i ostatní kočky a kocoury od nichž se může lecos naučit. Pohádka se nám všem moc líbila a už se těšíme na další výlet.                                                                                                       
 •  Morana 21. 3. 2018                                                                                  -  jako každý rok, tak i letos jsme šli vyprovodit zimu a přivolat jaro. Děti za doprovodu jarních písniček obešly náměstí a zamířily k potoku. Tam jsme se ze zimou rozloučili a hodili ji do potoka.                                                                                                                            
 • Divadélko Úsměv  "O rukavičce"  24.1. 2018                                     - veselá pohádka s písničkami vypráví o ztracené rukavičce. Zvířátkům byla v lese zima a tak si našla pelíšek v rukavičce, kterou ztratil Kašpárek. Nejdříve se nastěhovala vrána, pak žabáček, zajíček a dvě lištičky. Medvídkovi bylo v jeho doupěti smutno a tak šel poprosit zvířátka, aby se nastěhovala k němu domů. Nakonec vše dopadlo dobře, zvířátka šla bydlet k medvědovi a Kašpárek našel svou ztracenou rukavici. 

 

 • Vánoční besídka   20. 12. 2017                                                                  - tradiční poslední akcí tohoto roku byla besídka v Obecním domě. Děti předvedly pásmo vánočních a zimních písniček, básniček a tanečků. Potom zahrály vánoční příběh o narození jezulátka, zazpívaly koledy a napjatě očekávaly zda uslyší zacinkat zvoneček.  A protože byly děti celý rok hodné a besídka se jim moc povedla, tak dostaly od Ježíška spoustu krásných dárečků.                                                                                           
 • Návštěva hornického muzea  4.12. 2017                                                      - v pondělí po obědě jsme nasedli do autobusu a vyrazili směr Příbram do hornického muzea. Nejdříve nás naše průvodkyně vedla dolů do podzemí, kde jsme se setkali s tajemnými permoníky. Úzká cesta nás dovedla až do pekla, kde hráli čerti maryáš. Naštěstí si čerti v pekle nikoho nenechali a tak jsme mohli zase stoupat nahoru po shodech až do nebe. Tam nás uvítal svatý Petr  a svatý Mikuláš zkontroloval, co je napsáno v knize hříchů. Všechny děti si nakonec zasloužili od Mikuláše dáreček společně jsme si zazpívali vánoční koledu.                                                                                                                       Nebeská návstěva přišla i k nám do školky a to následující den. Děti zazpívaly Mikulášovi písničky a slíbily, že nebudou zlobit. Mikuláš je obdaroval balíčkem s dobrotami a pro jistotu nechal ve školce čertovskou metličku.                                                                                     
 •  Adventní spirála   1. 12. 2017                                                                      podle staré legendy se v dávných dobách, v adventním čase, jednomu starému poustevníkovi zjevil zelený had se zářivou korunou na hlavě a blyštivými světly na hřbetě. Každé světlo znamenalo jeden dobrý skutek, který lidé vykonali. Poustevník  uspořádal slavnost pro děti z vesnice, kde si za zpěvu adventních písní našly cestu zelenou spirálou a zapálily vlastnoručně vyrobený svícen.                                                                                                         
 •  Vítání svatého Martina  10. 11. 2017                                                         - jako každý rok, tak i letos jsme se u nás ve školce připravovali na svátek svatého Martina. S dětmi jsme si vyprávěli o svatém Martinovi, malovali koníky, děti i s rodiči si vyráběli lucerničky, pekli jsme martinké rohlíčky a učili se nové básničky a písničky. V pátek odpoledne jsme se průvodem vydali do zámeckého parku. Svatý Martin nás nezklamal a přicválal na svém bílém koni. Děti mu zazpívaly a zarecitovaly a předaly pro koníka nějaké pamlsky. Martin nám všem slíbil, že brzy pošle nějaký sníh, aby si děti mohly užít zimních radovánek. Pro všechny pak bylo v zámku připraveno bohaté občerstvení a pro děti projížďka na koníkovi.                                                                                                                                                                                                                                    
 • divadlo MIM o.s. " Pošťácká pohádka" 17.10.                                                  - co se stane, když usnete na  poště a zapomenete napsat na dopis adresu?  S panem Kolbabou jsme se podívali na starou poštu a seznámili jsme se s poštovními skřítky. Pan Kolbaba procestoval celou naši zem, aby mohl doručit důležitý dopis slečně Mařence od jejího milého.

 

 • divadlo Na Cestě s pohádkou "Jak šel Honza do světa" 2.10. - krásné loutky - dokonce jeden obr opravdu obrovitánský a Honza, který sice spal nejdříve za pecí, ale pak pomáhal kde mohl. Pomohl zachránit i jedno království a jejich princeznu si vzal za manželku. Moc jsme se nasmáli a nakonec se s loutkami i vyfotili.

 

 • nafukovací kino v MŠ  - Cestování 25.9.                                                 - kdo by nechtěl poznávat svět a jeho tajemství, chlapec Kryštof měl to štěstí, že mohl cestovat na křídlech svého kamaráda čápa. Navštívili vysoké hory, pak letěli  dolů k moři a nakonec si prohlédli velké moderní město. Na svých cestách prožili mnohá dobrodružství a poznali mnoho zajímavých zvířatek. 

 

 • Divadlo Řimbaba s pohádkou "Letem světem za pohádkou" 22.9. - nebáli jsme se a nastoupili do letadla - provázeli nás dvě letušky a pilot Honza; zpívalo se a nakoukli jsme postupně do 5 známých pohádek. Divadlo bylo prima.

                              Nový školní rok 2017/18


20.6. Princezna na hrášku

Také si myslíte, že ucítit hrášek pod tolika matracemi, peřinami a polštáři je nesmysl? V pohádkách to, ale chodí jinak. V téhle pohádce princ Květoslav pěstoval hrášek, a hrozně miloval hráškovou polévku. Princezny, které přijely na námluvy byly  hrozně protivné, ukňourané a nafoukané. Hrášek, který jim královna schovala do postele, našly a vyhodily. Ale nebojte se, dopadlo to dobře. Princ si nakonec nevzal žádnou princeznu, ale hodnou a pracovitou Růženku, která přijela na zámek místo jedné nemocné princezny. 

15.6.  Pepek námořník

Divadelní představení nám sehrály děti z dramatického kroužku ZŠ. Příběh se odehrává v době, kdy začaly vznikat první grotesky o Pepku námořníkovi.  Postava Pepka námořníka působila původně jako reklama na špenát, později začaly vznikat humorné příběhy na pokračování. Pepek námořník nebyl žádný velký silák, ale svého o několik hlav většího soka  Bluta vždy nakonec přemohl, a svoji družku Olivu vždy zachránill. Svoji sílu totiž načerpal ze špenátu, který je velmi zdravý. 

Červen  -  polytechnická výchova - tkaní, vyšívání, šití

V měsíci červnu nás navštívila paní Pinkasová ze ZUŠ Sedlčany. Děti si s ní mohly vyzkoušet techniku tkaní látek, vytvářely obrázky z barevných bavlnek, vyšily si z bavlnek indiánské čelenky a vše zakončily vlastnoručním ušitím pytlíčků a indiánských talismanů z plátna, které si napřed krásně pomalovaly indiánskými motivy. Všechny děti byly velmi šikovné a věříme, že se jim práce líbila. 

 

9.6. - 10.6.  Spaní ve školce

Spaní ve školce se stalo již naší tradicí. Minulý rok jsme si s dětmi poprvé vyzkoušeli spaní ve stanech a protože se to všem líbilo, tak  jsme se i letos rozhodli přenocovat venku. Program jsme zahájili šipkovanou. Děti hledaly podle fáborků správnou trasu a cestou plnily nejrůznější úkoly. Na závěr cesty je čekal ten nejdůležitější úkol, najít poklad a to se podařilo. Pak jsme společně postavili stany a rozdělali oheň, na kterém jsme si upekli buřty. Děti byly po dlouhé cestě hladové a tak všechno zbaštily a pak došlo i na různé dobrůtky, které si přinesly z domova. Pak si chvilku pohrály na zahradě a pomalu už se ukládaly ke spánku. I když měl možná někdo trochu strach, spát prvně venku bez maminky, tak to všechny děti zvládly skvěle. Ráno po dobré snídani si pak rodiče odvezli své děti domů. 

 

7.6. Na návštěvě u prvňáčků

 

5.6. Kino ve školce

Už podruhé k nám do školky přijelo kino. A ne tak ledajaké, nafoukli nám ho přímo ve třídě. Vešli jsme se tam pohodlně všichni, uvnitř jsme si mohli lehnout nebo sednout, Najednou jsme se ocitli přímo uprostřed podmořského světa. Spolu s obyvateli jednoho korálového útesu jsme prožili vzrušující dobrodružství a dozvěděli jsme se mnoho zajímavých poznatků o životě v oceánu. Kino se nám všem moc líbilo a těšíme se na příští představení.

 

2.6. Oslava svátku dětí v ZŠ

 

1.6. Oslava MDD

Děti si svůj svátek opravdu užily. Nejdříve jsme si vyprávěli pohádky a hráli různě hry s míčem. Po svačince jsme se vydali do cukrárny na točenou zmrzlinu. V parku pak děti malovaly krásné obrázky křídami. Příjemné dopoledne jsme pak zakončili na naší zahradě, kde měli děti připravené různé soutěže. A zábavný program pro děti neskončil ani odpoledne. Po spaní se děti mohly na zahradě povozit i na koníkovi, kterého přivedla paní Jana Květová. 

22.5. O Chytré horákyni - liberecké divadlo v MŠ

Kdo by tuhle pohádku neznal?! K nám přijela vypravěčka s loutkami, stolem plným překvapení -  různé kulisy a "hejblátka" a přehrála nám pohádku plnou vtipu a chytrých nápadů. Lakomec byl potrestán, Anička získala princovo srdce a děti se náramně bavily.

Hned jsme si objednali další, jiné představení na září.

 

19.5.  Divadlo ve školce - "Bez práce nejsou koláče"

Koláče? Vždyť ty se pečou, nebo kupují v obchodě.....

Ale že to dá taky práci, kterou musí někdo udělat a že se najdou "vykukové", kteří se přihlásí až když už je vše uděláno, to jsme se dověděli z dnešní pohádky. Slepička ale byla pracovitá a naučila pracovat i své lenivější kamarády zvířátka.

 

3.5.  Výlet do ZOO Hluboká n./Vlt.

Ve středu už se děti konečně dočkaly a ráno jsme vybaveni nezbytnými batůžky se svačinou a pláštěnkami nastoupili do autobusu směr ZOO Hluboká. Cesta nám rychle utekla a i počasí se konečně umoudřilo, a tak už jsme se těšili na všechna zvířátka. Nejprve si pro nás zaměstnanci ZOO připravili vzdělávací program "Podle nosa poznáš kosa". Děti se zde zábavnou formou dozvěděly, proč má plameňák tak zvláštní zobák, nebo proč má papoušek a orel zase úplně jiný tvar zobáku. Po  tomto zajímavém programu jsme se s dětmi vydali na prohlídku všech zvírátek, o kterých jsme se dozvěděli mnoho informací. No a po dobrém obědě v místní restauraci si děti užily zbytek odpoledne na zábavném dětském hřišti. 

 

28.4.  Čarodějnice v MŠ

Na pátek jsme plánovali každoroční "Pálení čarodějnic"na naší školní zahradě. Počasí nám ale nepřálo a tak jsme zůstali s dětmi ve školce. Společně s dětmi jsme napekli ve středu různé čárodějnické dobrůtky. V pátek ráno se prohnal školkou rej čarodějnic a čarodějů. Společně jsme zpívali, tancovali, soutěžili, mlsali a tak nám celé dopoledne rychle uteklo. Děti si pak jistě užily pálení ohňů se svými rodiči  v neděli večer.

 

21.4.  Den Země

Letos jsme na  "Den Země"  neuklízeli jako loni okolí Petrovic, protože nám nepřálo počasí. Ale i tak jsme nezaháleli a zasadili jsme s dětmi strom na naši školní zahradu. Zasadili jsme jabloň a v každém dalším roce bychom chtěli v této tradici pokračovat a zasadit další ovocný strom. 

 

12.4.  Zápis do 1. třídy

Tak už jsme lapeni. Je nás 12. Bylo nás tu víc, ale někteří si pobudou ve školce o rok déle.

Jsme u zápisu a všechny úkoly nás baví. Už budeme školáci.  

Paní učitelky jsou usměvavé a my doufáme, že jim to vydrží i v příštím školním roce. Přinejmenším. winkangel

Držte nám palce, ať máme přechod od her k povinnostem co nejhladší.smiley

 

10.4.  Hudební představení 

Dnes k nám přijel až z jižní Moravy herec a hudebník Ivan Urbánek. Možná ho někteří znáte z filmů, pohádek a televizních seriálů, např. "Policie Modrava".  Narodil se v Táboře a pak několik let žil s rodiči v nedaleké Jistebnici. Ve svém hudebně divadelním programu přiblížil dětem časy, které trávil jako malý u své babičky a dědečka na venkově. Vyprávěl dětem kouzelné příběhy svého dětství, které obohatil známými lidovými písněmi. Písničky si doprovázel na harmoniku a trochu netradiční ukulele. Dětem se jeho představení moc líbilo a s chutí si s ním zazpívaly. 

8.4. Velikonoční jarmark 

Tuto sobotu proběhl v naší školce velikonoční jarmark. Děti pilně malovaly vajíčka, sely osení, vyráběly z keramiky kohoutky, slepičky a ptáčky. Šikovné maminky a tatínkové nám také přispěli svými krásnými výrobky a různými velikonočními dobrotami. Do tvoření se zapojili  všichni zaměstnanci naší školky i někteří občané Petrovic.                                                 Všem moc děkujeme

4. 4.  Cirkus nebo divadlo?

Dnes nás navštívilo divadlo MIM z Prahy. Klaun Archibald nám představil svůj cirkus, a aby to všechno dobře zvládl, pozval si na pomoc děti. Pomohly tak klaunovi zkrotit divokého motýla, probudit ospalou myšku a naučit ji proskakovat hořícím kruhem, zvednout těžkou vzpěračskou činku nebo sestřelit klobouk z klaunovi hlavy. Bylo to opravdu hezké představení a všichni jsme se moc nasmáli. 

29.3.  Na návštěvě v knihovně

Paní knihovnice nás dnes pozvala na návštěvu do knihovny, abychom si připomněli, že i knihy mají svůj svátek. Povídali jsme si o tom, jak knihy vznikají, pro koho jsou určeny, jak s nimi zacházíme. Děti se seznámily s různými knihami a  časopisy, poslechly si pohádku a na závěr jim paní knihovnice dávala různé hádanky. Samozřejmě si děti před odchodem směly pohrát i s hračkami a pak už hurá na procházku. 

22.3. ....vodníci v mateřské škole!!!!!

Žádný strach. Jen k nám přijelo divadlo Řimbaba s Vodnickou pohádkou. Divadlo bylo prima, tentokrát se nasmály i paní učitelky. Vodníci to byli zpěvaví a nejen oni - děti zpívaly a tancovaly také. Závěrem si pochovaly  malého vodníčka.

A pamatujte si, že čichat ke kouzelným kytkám  se nevyplácí...

21.3.  PPP ve školce

Jako každým rokem, i letos se na nás předškoláky přijely podívat lektorky z Pedagogicko-psychologické poradny v Příbrami. Jsou na nás moc hodné a už po nás chtějí úkoly jako ve velké škole. Když nám něco nejde, poradí. Třeba jak správně držet tužku, nebo jak držet při psaní rovná záda, aby nás pak nebolela. Pokud měly maminky nějaký dotaz, ptaly se po skončení celé akce. Do školy půjdeme všichni. Někteří už letos, někteří však až za rok.

21.3.  Morana

Nastal první jarní den a všichni ve školce jsme se těšili, že vyprovodíme zimu a přivítáme jaro. Větší děti vyrobily s paní učitelkou Evou Moranu a průvodem jsme se vydaly k Petrovickému potoku. Moranu jsme zapálili, pustili ji po vodě a na rozloučenou ji děti zarecitovaly známou básničku. Tak snad se zima zase nevrátí zpátky. 

17.3.   Školáci na návštěvě ve školce

V pátek jsme měli návštěvu. Přišla k nám paní učitelka Hedviková z velké školy a s sebou vzala všechny osmáky. To byl hukot. Ani nevíme, jestli větší od školáků, nebo od nás. Každopádně, po prvním ostychu, nám začali pomáhat s výrobky na velikonoční jarmark. Vyráběli jsme vajíčka a ptáčky z hlíny. Dárkem nám přinesli i své výrobky - polotovary Kuřátka. Ty jsme pak společně nalakovali. Protože se od nás školákům nechtělo - asi proto, že se museli jít zpátky učit - šli s námi ještě na vycházku. Alespoň jsme je doprovodili ke škole. Co kdyby náhodou chtěli vzít "roha" a do školy se nevrátit? Tak jsme je raději ohlídali.......smiley

9.3. Tři bratři

Berušky se vydaly za kulturou do Sedlčan. V kulturním domě hrály děti z místní ZUŠ pohádky podle stejnojmenného filmu "Tři bratři".Líbily se nám všechny: Šípková Růženka, Červená Karkulka i Dvanáct měsíčků. Museli jsme uznat, že jsou dětští herci, zpěváci a muzikanti opravdu šikovní. Představení to bylo opravdu vydařené. Protože jsme i zpět jeli linkovým busem, ve zbylém čase jsme navštívili ještě výstavu v KDJS - pohádky; další výstavu v sedlčanském muzeu na náměstí a před odjezdem jsme ještě zašli za zvířátky u Zverimexu. Počasí nám přálo, ale po příjezdu do Petrovic už jsme chvátali na oběd....

22.2. Beseda  ve školce

Na návštěvu k nám zavítala zdravotní sestřička paní Eva Bartošová. Dozvěděli jsme se, jak si máme chránit své zdraví a předcházet úrazům a hlavně jsme si vyzkoušeli jak poskytnout první pomoc.Děti se naučily obvazovat různé části těla, vyzkoušely si jak slyší a jestli dobře vidí, zkrátka, že vyšetření u pana doktora se nemusí vůbec bát. 

14.2. Karneval

V úterý se naše školka náhle zaplnila piráty, rytíři, princeznami, vílami a dalšími maskami. Konal se totiž tratiční masopustní karneval. Děti se nám předvedly ve svých kostýmech, zatancovaly si a pak postupně plnily úkoly, které jsme pro ně připravili. 

10.2. Saunování ve školce

Dnes jsme začali využívat naší novou infrasaunu. Saunovat se začaly děti ze třídy Rybiček ve skupinkách po třech. V dalších dnech budou pokračovat v saunování další děti. Tak snad ty bacily vypotíme. 

6.2. 2017  Divadlo v MŠ  "Bába  Chřipka"

V pondělí zavítalo do naší školky divadélko Úsměv s novou pohádkou. Veselý kašpárek přivítal děti a seznámil je s Kubíčkem a jeho sestrou Zdravěnkou. Zlá bába Chřipka Kubíka nakazila bacily a on onemocněl. Zdravěnka Kubíčka vyléčila a vysvětlila jemu i dětem, jak se mají oblékat, otužovat a zdravě jíst. Bába Chřipka chtěla nakazit také zvířátka v lese, to se jí ale nepovedlo a tak musela odtáhnout s nepořízenou. Dětem se pohádka plná písniček moc líbila a jistě si budou dobře pamatovat jak si mají své zdraví chránit. 

20.12. Vánoční besídka

Už se stává tradicí, že vánoční besídku naší školky pořádáme v Obecním domě. A tak jsme se i dnes odpoledne sešli s maminkami, tatínky, sourozenci, prarodiči a dalšími, abychom společně přivítali vánoce. Děti si pro všechny připravily pásmo písniček, básniček a tanečků a všechny se moc snažily. Besídku jsme zakončili koledami a na úplný závěr se děti šly poklonit Ježíškovi v kolébce, a to za zvuků písně "Tisíc andělů". A protože se dětem besídka opravdu moc povedla, pod stromečkem se objevilo spoustu krásných dárečků. Už se těšíme, jak si s nimi ve školce budeme hrát.

13.12. Hudební program

Dnes nás navštívily děti ze ZUŠ s vánočním programem. Zahrály nám na flétny, elektrické piáno a akordeon a my jsme si s nimi mohli zazpívat některé vánoční koledy. Vystoupení se nám moc líbilo a už se těšíme na další návštěvu.

7.12. Divadlo v MŠ "Dva sněhuláci"

A máme tu další divadlo. Tentokrát za námi přijelo do školky a bylo opravdu moc hezké. Se sněhulákem a jeho plyšovým kamarádem jsme si povídali o vánocích, zazpívali si pár koled a nakonec přišel i malý čertík s Mikulášem. A došlo i na dárky - oba sněhuláci našli v balíčku krásnou šálu. Asi aby jim venku nebyla zima. Snad se i děti sněhu brzy dočkají a budou si moci postavit takové sněhuláky.

5.12. Mikuláš v MŠ

Dnes k nám přišel Mikuláš s andílkem a čerty. Minulý týden jsme se pilně chystali. Děti si vyrobily čerta nebo andílka, udělaly si čertovské růžky a naučily se spoustu písniček o čertech. A v pondělí jsme u berušek čekali, jestli nám Mikuláš přinese nějaké dobrůtky a zda si s sebou přivede ty hodnější čertíky. Sice bylo pár slziček, ale nakonec všichni zvládli Mikulášovo povídání i malé čertí zlobení. A když děti slíbily, že se polepší, dostaly od andílka plný pytel mlsíků a ovoce. Nakonec si Mikuláš poslechl písničky, které mu děti zazpívaly a vydal se i s čertíky a andílkem na další návštěvu.

28.11. Vánoční spirála

A je tu první adventní pondělí. Tento den nás čekal jeden z nejkrásnějších zvyků v naší školce a to adventní spirála. Ale nejprve jsme se na ní museli připravit. Děti si ráno přinesly jablíčko, z kterého si pak vytvořily svícínek na adventní spirálu. Všem dětem se svícínky moc povedly a ve školce to vonělo skořicí, hřebíčkem, pomeranči - jako o vánocích. Navečer pak do školky za námi přišly maminky, tatínkové, sourozenci... aby s námi oslavili začátek adventu. Nejprve si děti poslechly pohádku o adventní spirále a pak už se šlo za andílkem, který všem pomohl zapálit svíčku na jablíčkovém svícínku. Za chvíli se nám celá spirála rozzářila světýlkem svíček a nakonec nám anděl ještě zapálil první svíčku na adventním věnci. Všem přejeme klidný vánoční čas plný pohody. 

23.11. Divadlo Minor - "O pejskovi a kočičce"

Tento den nás čekal malý výlet za divadlem. Ráno jsme i s některými maminkami, tetičkami, babičkami apod. vyrazili směr Praha. Do divadla jsme se moc těšili a opravdu bylo na co. Protože jsme dorazili o chviličku dřív, stihli jsme ještě rychlou svačinku a pak už jsme usedli do hlediště. Pohádka byla nádherná, plná vtipu a nám se opravdu moc líbila.V příběhu jsme se přenesli do dětství sourozenců Čapkových - malého Pepíčka, Karlíka a Helenky. V jejich kouzelném světě fantazie a snů ožil i náš známý pejsek a kočička. Tento výlet za pohádkou byl moc hezký a určitě se do Minoru zase někdy vypravíme.

14.11.  Fotograf v MŠ

Dnes k nám do školky přijel pan fotograf, na kterého jsme se museli nejdříve připravit, protože nás čekalo zimní focení. A tak se děti oblékly do svetrů, šál a čepic a šly na to.... Snad se fotografie budou líbit.

11.11. Přivítání Svatého Martina

Celý tento týden jsme se na dnešní den pilně připravovali. Nejprve jsme se seznámili s legendou o Svatém Martinovi, společně s rodiči vyrobili lucerničky, naučili se písničky a básničku o Sv. Martinovi, vyrobili a namalovali jsme koníka a upekli svatomartinské rohlíčky. A tak jsme mohli odpoledne se zapálenými lucerničkami vyrazit od školky směr starý park, kde jsme čekali na Svatého Martina. Tam děti všem dospělákům zopakovaly legendu a pak už jsme všichni netrpělivě Martina vyhlíželi. Když přijel, děti zazpívaly naučené písničky a Martin všem slíbil poslat spoustu sněhu (což druhý den opravdu splnil). Poté se děti rozběhly po parku, kde na ně čekal schovaný poklad. Vše jsme zakončili výborným občerstvením a upečenými dobrotami, které jsme si pro vás připravili.

11.11. Pečení martinských rohlíčků

Protože nás odpoledne čeká návštěva Svatého Martina, pustili jsme se do pečení svatomartinských rohlíčků. Paní učitelka Dana společně s dětmi "uhňácala" těsto a děti opravdu s nadšením pomáhaly. Poté si každý udělal ten svůj rohlíček a nakonec jsme společnými silami udělali i "rohlík" pro Svatého Martina. Pokud budou maminky chtít, jistě i jim doma děti při pečení rády pomůžou.

8.11. Vyrábění lucerniček

Dnes jsme se společně s rodiči pustili do vyrábění lucerniček, které budeme potřebovat při vítání Svatého Martina. První maminky k nám dorazily v poledne. Ve školce jsme připravili spoustu výtvarného materiálu, a tak bylo z čeho vybírat. Některé děti si vybraly malování barvami, jiné lepily kartonové "šneky", další barevný papír, krajkové stuhy apod. a tak každá lucernička byla jiná. Další rodiče k nám dorazili po spinkání a s dětmi pokračovali ve zdobení svých lucerniček. Pevně věříme, že se všem společně strávené odpoledne líbilo tak, jako nám.

7.11.  Kino v MŠ  "Krteček"

Dnes k nám přijelo kino. Nejprve se musela nafouknout velká bublina, do které jsme nalezli a "ulehli". Kino bylo totiž všude okolo nás. Promítal se film o krtečkovi, který se velmi zajímal o svět venku a vesmír. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o Slunci, Měsíci a hvězdách i dalších věcech kolem nás. Bylo to moc krásné dopoledne a už se těšíme na další návštěvu "nafukovacího kina".

1.11. Drakiáda

Dnes odpoledne proběhla dlouho očekávaná a plánovaná drakiáda. S rodiči jsme se sešli na hřišti za školou a i když moc nefoukalo, dětem to nevadilo. Draci alespoň trošku poletovali, sluníčko krásně svítilo a drakiádu jsme si zpestřili i několika soutěžemi. Po hromadném focení jsme rozdali medaile a malé sladkosti a tak nikdo neodešel s prázdnou.

17.10.    Divadlo v MŠ   "O veliké řepě"

Nový týden jsme začali krásným divadelním představením "O veliké řepě". Nejprve si děti mohly pohádku sami s Kašpárkem zahrát a pak už začalo to pravé loutkové představení. Všem se pohádka moc líbila a už se těšíme na další.

7.10. Návštěva petrovické knihovny

Tento den jsme byli opět pozváni do knihovny, kde si vždy povíme spoustu zajímavých věcí o knihách, pohádkách a podobně. Paní knihovnice děti seznámila s tím, jak to v knihovně chodí, jak se máme ke knihám chovat, přečetla krátkou pohádku, dokonce jsme shlédli krátké video se šikovnými zvířátky a nakonec jsme si chvíli pohráli s hračkami. Moc děkujeme a budeme se těšit na další návštěvu.

5.10.     Hudebně - vzdělávací program

Dnes jsme si užili opravdu pěkné hudebně - vzdělávací vystoupení "Já nic, já muzikant" . Se svým pořadem za námi přijel šikovný pan herec Ivan Urbánek, který nám ukázal mnoho různých nástrojů a zábavnou formou představil hudební svět. Děti byly nadšené i z toho, že si na nástroje zkusily sami zahrát.

Září - listopad     Plavecký kurz

Jako každý rok i letos jsme začali s plaváním a to v plaveckém bazénu v Příbrami. Dětí jezdí jedenáct a všem se plavání moc líbí. Paní plavčice jsou moc hodné a dětem se moc hezky věnují. Některé děti plavou jako ryby a ty ostatní se to jistě brzy naučí.

 

ŠKOLNÍ ROK  2015/16

 

27.6.    Rozloučení s předškoláky

 

24.6.-25.6.   Spaní ve školce pro předškoláky

 

22.6.   Olympijský běh

Tento den se nesl ve znamení sportu. Stejně jako děti ze základní školy jsme dnes vyrazili běhat. Tento běh je odstartován na oslavu Mezinárodního olympijského dne a letos se ho zúčastnili lidé z 51 měst a 209 škol v celé naší republice.                                                      Děti od nás dopoledne dostaly startovní čísla a šli jsme směrem k ZŠ. Před startem jsme ještě rozdali barevné křídy a kreslily se obrázky. Tímto jsme se zúčastnili soutěže o nejhezčí cílovou rovinku, tak nám to snad vyjde. A poté jsme vyrazily  poklusem směrem liščí nora a zpět. Děti byly úžasné a i ti nejmenší trasu uběhli bez problémů. A tak si všichni domů odnesli diplom a malý dárek.

 

14.6.    Návštěva u kraviček

Dnes jsme vyrazili do kravína za kravičkami. Jako první jsme přišli do "porodnice", kde kravičky - maminky čekaly, až se jim narodí malá telátka. A pak už se šlo za narozenými telátky. Pan Bartoš dětem krásně vyprávěl, co se s kravičkami v kravíně děje, co jim dávají k jídlu a odpovídal na všechny zvídavé dotazy. Telátka se nám všem moc líbila a ani se nám nechtělo pokračovat dál. Poslední zastávky byly ve "školce", "škole" a nakonec u jaloviček. Úplně na konec jsme si prohlédli několik zemědělských strojů a to byl ráj pro kluky, kteří o nich věděli spoustu věcí. Moc děkujeme panu Bartošovi za čas a velkou trpělivost a určitě se někdy zase stavíme.

 

13.6.     Beseda s Jakubem Vágnerem

Dnes nás paní ředitelka základní školy pozvala na besedu s rybářem a cestovatelem Jakubem Vágnerem. Protože je to téma spíš pro starší děti, vyrazila paní učitelka Eva s Beruškami a malé Rybičky si hrály na zahradě. Beseda byla velmi zajímavá, jen nás malinko mrzelo, že "Kuba" vyprávěl o cestování a na ryby a jeho rybaření nevyzbyl čas. Ale i tak bylo vyprávění zajímavé a s dětmi jsme se dozvěděli příhody z jeho cest a viděli spoustu krásných fotografií. Moc děkujeme za krásnou přednášku a věříme, že se ještě někdy setkáme a teď už doopravdy na rybách.

 

10.6.    Spaní ve školce

Odpoledne jsme se s dětmi sešli na zahradě a odtud jsme vyrazili na dlouhou výpravu po okolí Petrovic. Děti si zde užily spoustu legrace a nejlepší bylo, když se mohly schovat v trávě a pak na nás bafnout. Když jsme dorazili na zahradu, čekal tu na nás poklad, který si děti musely nejprve najít. A pak jsme se vrhli na opékání buřtů, které nám po tak dlouhé cestě opravdu chutnaly. Když jsme si chvilku pohráli na zahradě, odešli jsme do školky, kde už na děti čekala malá hostina z dobrot, které pro ně přinesli maminky a tatínkové. A nakonec jsme se uložili ke spánku do spacáku, a spali jsme až do rána.                    Ráno po probuzení byl perník, perníčky a koláče a pak už si děti vyzvedávali rodiče.

 

6.6.   Oslava MDD v základní škole

Dnes jsme byli pozváni do školy, kde měli školáci z vyšších tříd pro děti připravená stanoviště s různými úkoly. Na každém stanovišti děti plnily úkoly, za které pak dostávaly razítka na kartičku. Úkoly byly různé - od sportovních dovedností přes skládání puzzle, vědomostních úkolů  i zkouškou obratnosti. Po splnění všech úkolů si děti nakonec vytáhly připravenou odměnu, kterou si opravdu zasloužily.                   Po soutěžení byla pro děti připravená bubenická šou, kde si děti mohly vyzkoušet, jak se bubnuje na bubny, vyzkoušely si rytmus i tančení při bubnování. Bylo to velmi zajímavé a všem se to moc líbilo.

 

1.6.   Oslava MDD

Tento den byl celý věnován dětem. Hned po svačince jsme vyrazili na zmrzlinku do cukrárny, která všem moc chutnala. Pak jsme se přemístili do starého parku, kde děti malovaly krásné obrázky křídami. Poté jsme zamířili do zahradnictví, kde nám paní Hobzková ukázala úly se včeličkami a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o životě včel i o tom, jak se o ně včelaři starají. Nakonec jsme dopoledne zakončili na naší zahradě, kde jsme měli pro děti připravené různé soutěže. Dopoledne se vydařilo, a všem se nám líbilo.

 

31.5.    Divadlo "O statečném kováři"

Další divadlo, které přijelo do naší školky bylo loutkové. Dětem i paní učitelkám se velmi líbila krásná pohádka, kterou děti sledovaly bez hnutí, i loutky, které byly opravdu úžasné. Některé děti podobnou pohádku už znaly z televize, ale stejně jsme všichni drželi palce statečnému Mikešovi, aby se mu podařilo vysvobodit všechny tři princezny. Nakonec měla pohádka šťastný konec, jak už to u pohádek bývá. Opravdu doufáme, že toto divadýlko u nás nebylo naposledy.

 

30.5.   Návštěva u prvňáčků

Tento den děti společně s paní učitelkou Danou navštívily kamarády v první třídě. Tam jim prvňáčci předvedli co se všechno za rok naučili a pár úkolů a otázek si připravili i pro nás. Děti odpovídaly většinou správně a tak si ostudu určitě neudělaly. Poznaly, že se školy nemusí bát a tak se určitě už všichni těší na 1. září, kdy se z nich stanou opravdoví školáci.

 

26.5.   Výlet do ZOO Jihlava

Tak dnes nastal den našeho školkového výletu. Ráno jsme s dělmi i některými rodiči a prarodiči menších dětí vyrazili autobusem směr Jihlava. Cesta to byla daleká, a tak byla nutná jedna malá zastávka. Ale děti byly moc hodné a natěšené na zvířátka. V ZOO jsme se pak s dětmi bez rodičů vydali na prohlídku. Viděli jsme spoustu zajímavých zvířátek, o kterých jsme se dozvěděli pár nových zajímavostí, ale zaujala nás i dětská hřiště, na kterých si děti mohly společně pohrát. V poledne jsme si došli na výborný oběd a pak jsme pokračovali v prohlídce. A viděli jsme nejenom zvířátka, ale dozvěděli jsme se např. zajímavosti o recyklaci, o životě včel a další . Výlet se všem velmi líbil, počasí nám přálo a tak se už těšíme, co zajímavého naplánujeme na  příští rok.

 

20.5.   Divadlo "Kašpárkovy dopravní značky"

Dnes k nám do školky za dětmi přijelo divadlo s krásnou pohádkou. Děti se dozvěděly zajímavosti spojené s dopravní výchovou, držely palce Kašpárkovi, který musel putovat z pohádky za dětmi do mateřských školek a užily si i spoustu legrace. Nakonec se Kašpárek vrátil zpátky do pohádky.

 

Květen   Nová zahrádka

Protože jsou ve školce zvídavé a šikovné děti, rozhodli jsme se založit bylinkovou a zeleninovou zahrádku na zahradě naší školky. Ujala se toho hlavně  paní učitelka Helenka, která sehnala většinu potřebných sazeniček a společně s dětmi je zasadila do připravených záhonků. Musím říci, že se děti o záhonky vzorně starají, podle potřeby je zalévají, a paní kuchařka pak bylinky i ostatní vypěstované rostlinky určitě využije v kuchyni.

 

13.5.  Divadelní představení dramatického kroužku ZŠ  "Usnula jsem na hrobě"  

Od paní ředitelky základní školy jsme byli pozváni do divadla. Děti se těšily už od začátku týdne a tak jsme se hned po svačině vydali natěšeni do Obecního domu. Představení se "velkým" dětem moc povedlo a všichni - malí i velcí - jsme se skvěle bavili. Doufáme, že se brzy dočkáme i dalších báječných představení. 

 

2.5.   Návštěva dětí ze ZUŠ

Další zajímavě strávené dopoledne. Nejprve si děti společne s paní Vlaďkou Křenkovou vytvořily krásný obrázek novou výtvarnou technikou a poté jsme poslouchali děti z hudebního oboru, které nám zahrály na klávesy, flétničky a akordeon. Všichni jsme si s nimi mohli zazpívat známé písničky. Moc děkujeme za návštěvu.

29.4.   Rej čarodějnic

Tento den jsme začali netradičně a to už od rána v kostýmech. Děti ráno přivítaly místo paní učitelek čarodějnice, s hračkami si hráli malí čarodějové a malé čarodějky, po svačince jsme zatančili čarodějnické tanečky a poté jsme "vyletěli" do ulic. V kostýmech jsme navštívili petrovický obchod, zamávali jsme školákům ve třídách, potěšili babičky a dědečky a nakonec jsme přistáli u pana starosty, kde jsme zazpívali jednu čarodějnickou písničku. Po výborném obědě a krátkém odpočinku jsme pokračovali na zahradě, kde čarodějky a čarodějové opékali buřtíky, zazpívali několik krásných písniček, zasoutěžili si o bonbóny a ochutnali připravené čarodějnické dobrůtky. Tento den se opravdu vydařil, počasí nám opravdu přálo a už se moc těšíme na příští rok.

 

22.4.  Den Země

Protože dnes slavíme Den Země, rozhodli jsme se i my trošku přispět a to tím, že uklidíme okolí Petrovic. A tak děti navlékly gumové rukavice a společně jsme vyrazili směrek k prvnímu Trubáčku. Ač se to nezdálo, během naší procházky jsme našli tři pytle odpadků. Snad se děti poučily, že papírky od bonbónů i daší odpad patří do popelnice a ne do lesa. Všichni jsme si naše pracovní dopoledne užily a děti po práci dostaly i zaslouženou odměnu - pexeso.

 

30.3.  Na návštěvě v petrovické knihovně

Dnes jsme s dětmi navštívili petrovickou knihovnu, kde jsme si s paní knihovnicí povídali o knihách, spisovatelích i ilustrátorech. Děti vyprávěly o svých oblíbených knihách, odpovídaly na spoustu otázek a přečetli jsme si i krátkou pohádku a básničku. Dozvěděli jsme se, jaké knihy a časopisy si děti mohou v knihovně vypůjčit, jak se mají ke knihám chovat. Dopoledne jsme zakončili krátkým pohráním s hračkami. Všem se nám povídání moc líbilo a děkujeme paní knihovnici za milé přivítání a příjemné povídání.

 

21.3 Vynášení Morany

Minulý týden děti s paní učitelkou Helčou

vyrobily na výtvarném kroužku Moranu, kterou první jarní den odnesly do Petrovického potoka a poslaly po vodě, aby k nám mohlo přijít jaro.

Vyšli jsme po svačině a krátkém povídání od školky a za zpívání písničky "Přišlo jaro do vsi" jsme pokračovali k náměstí, přes starý park k potoku. Tam děti Moraně řekly básničku :

Zimo, zimo, táhni pryč,

nebo na tě vezmu bič.

Zatahám tě za pačesy,

za ty hory, za ty lesy.

Až se vrátím nazpátek,

svleču zimní kabátek.

Nakonec jsme Moranu zapálili a hodili do potoka. Snad už jaro konečně přijde.

 

19.3. Velikonoční jarmark

Tak dnes proběhl v naší školce velikonoční jarmark. Děti se celý měsíc snažily, aby pro rodiče vytvořily co nejkrásnější výrobky. Rybičky si připravily krásné přáníčko a zápich: ptáčka s peříčky. Berušky udělaly velikonoční přáníčko, keramickou mističku a jedno vyfouklé vajíčko, které krásně natřeli a ozdobily. Maminky a tatínkové nám také přinesli spoustu nádherných výrobků a tak byl výběr opravdu pestrý. Do vyrábění se zapojili i zaměstnanci naší školky a někteří obyvatelé Petrovic. Všem touto cestou děkujeme.

 

17.3. Návštěva z Pedagogicko-psychologické poradny

Dnes jsme pro předškoláky a jejich rodiče připravili povídání s lektorkami z PPP. Děti plnily spoustu úkolů a to z grafomotoriky, předmatematických dovedností, jazykové výchovy atd. Rodiče zase poznali, jak mají s dětmi pracovat a kde je třeba ještě zabrat, aby byl nástup do první třídy co nejjednodušší. Bylo to příjemně strávené odpoledne a doufáme, že všem přineslo mnoho nových poznatků.